Testy diagnostyczne

Humor z zeszytów

Kontakt

Siedzimy na tykajÄ…cej gospodarczej bombie

ŹródÅ‚o: OnetBiznes

 

Starzejemy siÄ™. Już wkrótce, za kilkanaÅ›cie lat wiÄ™kszość Polaków nie bÄ™dzie pracować, a pracujÄ…ca mniejszość bÄ™dzie musiaÅ‚a ich utrzymywać. Czy to nieuniknione? Czy pokolenie 50+ musi być stracone dla gospodarki?

Obecnie ponad 9 milionów Polaków w wieku powyżej 50 roku życia nie ma staÅ‚ego zatrudnienia. Co szósty z nas przekroczyÅ‚ już 60 rok życia, a prognozy demografów mówiÄ…, że za 30 lat w tym wieku bÄ™dzie już co trzeci. W 2035 roku liczba osób w wieku poprodukcyjnym osiÄ…gnie w naszym kraju 9,6 mln, a w 2007 roku byÅ‚o to 6,2 mln.

Jakby tego byÅ‚o maÅ‚o, na proces starzenia siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa, który nie dotyczy jedynie Polski, ale również pozostaÅ‚ych krajów Europy, nakÅ‚ada siÄ™ niska aktywność zawodowa osób dojrzaÅ‚ych i starszych. WedÅ‚ug danych Eurostatu odsetek zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata w 2010 roku wynosiÅ‚ w Polsce zaledwie 34 proc., co daje nam przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej! Åšrednia stopa zatrudnienia w UE w tej grupie wiekowej to 46,3 proc. Liderzy w tej kategorii to Islandia, gdzie pracuje niemalże 80 proc. osób w wieku 55-64 lata oraz Szwecja ze stopÄ… zatrudnienia na poziomie 70,5 proc. Dobrze wypadajÄ… też Niemcy, Dania i Wielka Brytania – tam pracuje ponad 57 proc. osób w tej grupie wiekowej.

- Niska aktywność zawodowa w poÅ‚Ä…czeniu z postÄ™pujÄ…cym starzeniem siÄ™ polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa to tykajÄ…ca bomba, której wybuch może przynieść poważne konsekwencje dla spoÅ‚eczeÅ„stwa, gospodarki i paÅ„stwa. Ta sytuacja nieuchronnie doprowadzi do kryzysu finansów publicznych i systemu zabezpieczenia spoÅ‚ecznego - mówiÅ‚ Tomasz Schimanek, ekspert Akademii Rozwoju Filantropii podczas konferencji prasowej zorganizowanej przy wspóÅ‚pracy w PKPP Lewiatan. - ZmniejszajÄ…ca siÄ™ liczba osób pracujÄ…cych spowoduje mniejszÄ… produktywność spoÅ‚eczeÅ„stwa, ograniczy krÄ…g konsumentów, przyczyni siÄ™ do poszerzenia sfery wykluczenia spoÅ‚ecznego, zahamuje rozwój gospodarki – tÅ‚umaczyÅ‚ Schimanek.

Choć problem jest palący, niewiele czasu poświęca mu się w polskiej debacie publicznej. Inaczej jest w innych krajach europejskich czy w Stanach Zjednoczonych, gdzie już od kilkunastu lat aktywizuje się osoby po 50 roku życia. Dużym sukcesem jest np. program zrealizowany w Finlandii, gdzie udało się zwiększyć odsetek zatrudnienia w tej grupie wiekowej z 30 proc. na początku lat 90. do ponad 50 proc. w 2010 roku.

Aby poprawić tÄ™ sytuacjÄ™, nie wystarczy przeprowadzić reformÄ™ emerytalnÄ…. Potrzebna jest też zmiana w podejÅ›ciu pracodawców, którzy czÄ™sto kierujÄ… siÄ™ stereotypami w polityce personalnej firmy. WedÅ‚ug badania przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, prawie poÅ‚owa pracodawców uważa, że ograniczeniem/minusem pracowników po 50 roku życia jest ich stan zdrowia. Pracodawcy wskazywali też na tradycyjny sposób myÅ›lenia i brak kreatywnoÅ›ci, a także nawyki i niechęć do zdobywania nowych kwalifikacji.

- Potrzebna jest zmiana nastawienia nie tylko ze strony rzÄ…du, ale także pracodawców oraz samych pracowników, która pozwoli nam przygotować siÄ™ na konsekwencje nadciÄ…gajÄ…cego nieuchronnie „demograficznego tsunami” – mówiÅ‚ podczas konferencji dr Jacek MÄ™cina z PKPP Lewiatan. Jego zdaniem pilne dziaÅ‚ania sÄ… koniecznoÅ›ciÄ…. - Optymistyczne jest to, że wskaźniki aktywnoÅ›ci zawodowej w grupie 55-64 lata w I kwartale 2011 r. poprawiÅ‚y siÄ™ o 5 proc. w porównaniu do 2009 roku – dodaÅ‚ MÄ™cina.

- W 2009 roku zmieniÅ‚y siÄ™ przepisy dotyczÄ…ce emerytur, ograniczono możliwość wczesnego przechodzenia na emerytury, wiek emerytalny siÄ™ wydÅ‚uża i wiÄ™cej osób zostaje na rynku. Dane ZUS pokazujÄ…, że z miesiÄ…ca na miesiÄ…c spada liczba wypÅ‚acanych emerytur – wskazywaÅ‚a dr Agnieszka ChÅ‚oÅ„-DomiÅ„czak z SGH. Jej zdaniem jednak wdrażanie polityki zarzÄ…dzania wiekiem jest nieuniknione, bo wynika nie tylko z chÄ™ci pracodawców, ale z realiów, bo struktura spoÅ‚eczeÅ„stwa siÄ™ zmienia. - Demografia nie jest tajfunem, można jÄ… przewidzieć i powoli siÄ™ do niej dostosowywać – podsumowaÅ‚a ChÅ‚oÅ„-DomiÅ„czak.

A żeby dostosować siÄ™ do zmieniajÄ…cych siÄ™ warunków na rynku pracy, trzeba przede wszystkim najpierw uÅ›wiadomić sobie, że ten problem istnieje i bÄ™dzie narastaÅ‚. W rozpoczÄ™cie debaty publicznej na ten temat angażuje siÄ™ wÅ‚aÅ›nie Akademia Rozwoju Filantropii, która promuje sposoby rozwiÄ…zania problemu niskiej aktywnoÅ›ci zawodowej Polaków po 50 r.ż. W tym celu już po raz trzeci organizuje konkurs "Zysk z dojrzaÅ‚oÅ›ci" skierowany do do polskich pracodawców, instytucji rynku pracy i organizacji pozarzÄ…dowych.

Copyright 1996-2011 Grupa Onet.pl SA