Testy diagnostyczne

Humor z zeszytów

Kontakt

Hanna Wieczorek, Polska Gazeta Wrocławska

 

Choć niewielkiego wzrostu i w dodatku rudy, nie był wredny

Badacze z WrocÅ‚awia na tropie neandertalczyka w Polsce. Jednego znaleźli i wiedzÄ… już, że miaÅ‚ okoÅ‚o 20 lat, używaÅ‚ czegoÅ› w rodzaju kamiennej wykaÅ‚aczki i byÅ‚ mężczyznÄ…. To wszystko powiedziaÅ‚ im jeden zÄ…b znaleziony w jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-CzÄ™stochowskiej. Naukowcy nie wiedzÄ… jeszcze, czy neandertalczyk straciÅ‚ trzonowca z powodu bójki, ale przyznajÄ…, że to dopiero poczÄ…tek poszukiwaÅ„. Co jeszcze znajdÄ…? Od dwóch wieków naukowcy i amatorzy Å›ledzili jego losy. PoczÄ…tkowo uważano, że zadomowiÅ‚ siÄ™ przede wszystkim w Europie. Jednak jego Å›lady odkryto na Syberii i w zachodniej Azji. Przez wiele lat uważano, że jest przodkiem wspóÅ‚czesnego czÅ‚owieka. Dzisiaj wiadomo, że byÅ‚ prawdopodobnie Å›lepÄ… uliczkÄ… ewolucji. Choć i tu nie wszyscy sÄ… zgodni - część naukowców uważa, że  zostaÅ‚ wchÅ‚oniÄ™ty przez populacjÄ™ Homo sapiens. StaÅ‚ siÄ™ synonimem tÄ™pego brutala - wiadomo, maÅ‚polud - choć badania pokazaÅ‚y, że byÅ‚ inteligentny - jego mózg prawdopodobnie byÅ‚ wiÄ™kszy od naszego. WstrzÄ…sem staÅ‚o siÄ™ jednak odkrycie, że byÅ‚ kanibalem.
Archeolodzy od dawna znajdowali Å›lady jego bytnoÅ›ci w różnych miejscach naszego kraju. Jednak do niedawna nie udaÅ‚o siÄ™ znaleźć szczÄ…tków naszego dalekiego kuzyna.

ZÅ‚Ä… passÄ™ przerwali naukowcy ze Szczecina, którym sekundowali paleozoologowie, antropologowie i lekarze z WrocÅ‚awia oraz warszawscy geolodzy. W jaskini Stajnia w Jurze Krakowsko-CzÄ™stochowskiej dokopali siÄ™ oni do trzech zÄ™bów Homo neanderthalensis.

Takie młode stanowisko

PaweÅ‚ Socha z ZakÅ‚adu Paleozoologii Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego nie ma wÄ…tpliwoÅ›ci, że w jaskini Stajnia naukowcy bÄ™dÄ… mieli co robić jeszcze przez wiele lat.To bardzo mÅ‚ode stanowisko - mówi. - Ma dopiero trzy lata. A na przykÅ‚ad badania prowadzone w jaskini BiÅ›nik na ÅšlÄ…sku trwajÄ… od 1991 roku.

Jak siÄ™ pracuje w jaskiniach? Nikt nie chce siÄ™ gÅ‚oÅ›no skarżyć, ale trudno o luksusy, kiedy nawet w najwiÄ™ksze upaÅ‚y temperatura wynosi 4,5 do 6 stopni Celsjusza, a wzglÄ™dna wilgotność - 100 procent.  I w takich warunkach, powolutku, bardzo ostrożnie zdejmuje siÄ™ 10-centymetrowe warstwy osadu. Ostrożność jest konieczna, bo nie wolno naruszyć granicy pomiÄ™dzy warstwami z różnych okresów. A jaskiniowy profil osadów wcale nie przypomina tortu. To raczej dobrze wyroÅ›niÄ™ty zawijaniec, w którym różne warstwy ciasta i nadzienia wzajemnie siÄ™ przenikajÄ….
Jakby tego byÅ‚o maÅ‚o, praca wcale nie koÅ„czy siÄ™ na zebraniu osadów. Trzeba je przede wszystkim przesiać, żeby odnaleźć ukryte w nich naukowe skarby. Konieczna jest też woda do pÅ‚ukania, a w Stajni i w pobliżu nie byÅ‚o rzeki czy strumyka. Trzeba byÅ‚o wiÄ™c dostarczyć wodÄ™, a później zorganizować jej zamkniÄ™ty obieg.

- Niektóre znaleziska majÄ… po 2 milimetry - tÅ‚umaczy cierpliwie PaweÅ‚ Socha. - Dlatego osad pÅ‚ucze siÄ™ w specjalnych sitach o oczkach nie wiÄ™kszych niż póÅ‚ milimetra. Po takim pÅ‚ukaniu wszyscy jesteÅ›my w bÅ‚ocie od stóp do gÅ‚ów - przyznaje ze Å›miechem wrocÅ‚awski paleozoolog i wspomina, jak na takie pÅ‚ukanie trafiÅ‚ maÅ‚y, odÅ›wiÄ™tnie ubrany chÅ‚opczyk. Rodzice z przerażeniem w oczach odciÄ…gali go w bezpiecznie, czyste miejsce. A on gÅ‚oÅ›no protestowaÅ‚, bo gdzie tu sprawiedliwość? DoroÅ›li mogÄ… taplać siÄ™ w bÅ‚ocie, a on nie?!

GoÅ‚ym okiem nawet najwiÄ™kszy specjalista nie dojrzy najdrobniejszych znalezisk, które zostaÅ‚y na sicie. Szuka siÄ™ wiÄ™c ich za pomocÄ… specjalnej, podÅ›wietlanej lupy.
- Nie, nie jest to specjalnie skomplikowane urządzenie - uśmiecha się Paweł Socha. - Podobnych używa się choćby w gabinetach kosmetycznycH.

Czuć tchnienie historii

Dr Wioletta Nowaczewska,  antropolog z WrocÅ‚awia, nie musi grzebać siÄ™ w ziemi. Jej zadanie to badanie szczÄ…tków, które znajdÄ… inni. Ale do Jury Krakowsko-CzÄ™stochowskiej pojechaÅ‚a i nie żaÅ‚uje tej podróży w czasie. W jaskini Stajnia na wÅ‚asne oczy przekonaÅ‚a siÄ™, w jakich warunkach żyli neandertalczycy. WystarczyÅ‚o zejść do niewielkiej dolinki w pobliżu jaskini, by wyobrazić sobie mamuci step - trawiastÄ… równinÄ™ peÅ‚nÄ… wielkich ssaków. A to wÅ‚aÅ›nie za stadami mamutów, nosorożców wÅ‚ochatych, reniferów i żubrów Å›ciÄ…gnÄ™li tam neandertalczycy.
Archeolodzy w Stajni znaleźli tysiÄ…ce zabytków z poczÄ…tku ostatniej epoki lodowcowej, czyli okoÅ‚o 100 tysiÄ™cy lat temu. WskazujÄ… one, że Stajnia byÅ‚a zamieszkana przez dÅ‚uższy czas. Do naszych czasów przetrwaÅ‚y na przykÅ‚ad krzemienne noże asymetryczne, których neandertalczycy używali miÄ™dzy innymi do ciÄ™cia skór i obróbki koÅ›ci. SÄ… Å›lady, które Å›wiadczÄ…, że byÅ‚y one dÅ‚ugo używane i nawet naprawiane! ZespóÅ‚ szczeciÅ„skich archeologów, pod wodzÄ… dr. MikoÅ‚aja Urbanowskiego, w centralnej części jaskini natrafiÅ‚ na zbiorowisko buÅ‚ krzemiennych. Niektóre byÅ‚y już częściowo obrobione.

Urbanowski uważa, że byÅ‚ to magazyn neandertalczyków mieszkajÄ…cych w jaskini. Gromadzili surowiec do wyrobu narzÄ™dzi, bo krzemieÅ„, który mieli pod rÄ™kÄ…, nie byÅ‚ najlepszej jakoÅ›ci. Musieli siÄ™ wiÄ™c wyprawiać po surowiec na narzÄ™dzia na poÅ‚udnie Jury. Możliwe, że z takich wypraw przynosili wiÄ™cej krzemienia i magazynowali go w Stajni.

Jest zÄ…b, potem drugi i trzeci!

Najcenniejsze znaleziska z jaskini Stajnia to trzy zÄ™by, z których jeden na pewno należaÅ‚ do neandertalczyka. I co ciekawsze, nie tkwiÅ‚y one w szczÄ™ce jednego osobnika. Odkrycie jest ważne, ostatecznie to pierwsze szczÄ…tki tego hominida zlokalizowane na terenie Polski. Ale nie ma nic dziwnego w tym, że zachowaÅ‚y siÄ™ zÄ™by. Bo przecież szkliwo jest najtwardsze, wytrzymuje konkurencjÄ™ z każdÄ… koÅ›ciÄ….

Dlaczego dopiero w XXI wieku udaÅ‚o siÄ™ natrafić na szczÄ…tki neanderatalczyka? Teorii jest wiele, a i powodów może być kilka.

Nie wiadomo na przykÅ‚ad, czy koÅ›ci tych hominidów nie sÄ… zagrzebane gdzieÅ› w polu. Okazuje siÄ™ bowiem, że w XIX wieku normalnym procederem w Jurze Krakowsko-CzÄ™stochowskiej byÅ‚o wybieranie jaskiniowych namulisk i rozrzucanie ich po polach jako nawozu.

NajwiÄ™kszym przedsiÄ™biorcÄ… zajmujÄ…cym siÄ™ tego rodzaju dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… gospodarczÄ… w jaskiniach byÅ‚ Otto Grube. W latach 1872-1879 prowadziÅ‚ eksploatacjÄ™ jaskiniowych osadów. Podobno bywaÅ‚y dni, że kilkanaÅ›cie furmanek wyjeżdżaÅ‚o z tym towarem. W trakcie wydobywania namulisk natrafiono na zabytki i koÅ›ci zwierzÄ…t, które zostaÅ‚y zebrane i opracowane przez profesora Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego Ferdinanda Römera, sprawujÄ…cego nad tymi pracami nadzór archeologiczny. Kto wie jednak, co umknęło czujnym oczom tego geologa i paleontologa z WrocÅ‚awia.
Jaskinie wykorzystywano w ten sposób do poczÄ…tku lat 20. ubiegÅ‚ego wieku, kiedy to gwaÅ‚towne protesty obroÅ„ców przyrody i archeologów zmusiÅ‚y przedsiÄ™biorców do zaniechania tego procederu.

Miał jakieś 20 lat

Dr Nowaczewska, razem z PawÅ‚em DÄ…browskim, kolegÄ… z Katedry Antropologii Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego, przebadaÅ‚a neandertalski zÄ…b na kilka sposobów. Najpierw najstarszÄ… metodÄ… - dokÅ‚adnie go obejrzaÅ‚a. Potem zrobiÅ‚a to samo, ale pod bardzo czuÅ‚ym mikroskopem. Wszystko po to, by porównać go z zÄ™bami ludzi i ich prehistorycznych kuzynów. Najpierw trzeba byÅ‚o wykluczyć to, że zÄ…b, który trafiÅ‚ do WrocÅ‚awia, pochodzi od maÅ‚py. Potem można byÅ‚o już ze spokojnym sumieniem szukać podobieÅ„stw ze staÅ‚ymi, górnymi, prawymi trzonowcami innych hominidów. Bo wÅ‚aÅ›nie taki trzonowiec znaleziono w Stajni.

- JeÅ›li przypadkowo natrafimy na zÄ…b neandertalczyka, nie jesteÅ›my w stanie rozpoznać, że należy on do tego wÅ‚aÅ›nie gatunku - mówi dr Nowaczewska. - Mnie upewniÅ‚y w tym miÄ™dzy innymi mikrouszkodzenia szkliwa, ukÅ‚adajÄ…ce siÄ™ w specyficzny wzór wystÄ™pujÄ…cy u Homo neanderthalensis. A nasz ze Stajni miaÅ‚ dodatkowo rysy przy koronie, które majÄ… jedno wytÅ‚umaczenie: grzebaÅ‚ sobie w zÄ™bach twardym narzÄ™dziem. Pewnie rodzajem prehistorycznej wykaÅ‚aczki, możliwe, że kamiennej.

Czego się jeszcze dowiedzieliśmy o homonidzie ze Stajni?

Badania genetyczne mówiÄ…, że wÅ‚aÅ›ciciel znalezionego zÄ™ba miaÅ‚ jakieÅ› dwadzieÅ›cia lat. ByÅ‚ prawdopodobnie mężczyznÄ…. Jakim jednak cudem trzy pojedyncze zÄ™by znalazÅ‚y siÄ™ w jednym miejscu? Można snuć różne przypuszczenia: ktoÅ› je przyniósÅ‚, mamy do czynienia z pierwszym gabinetem stomatologicznym w Polsce, trójka krewkich mężczyzn pobiÅ‚a siÄ™ albo sÄ… to jedyne zachowane szczÄ…tki zmarÅ‚ych osobników.


Wioletta Nowaczewska uÅ›miecha siÄ™. Naukowcy majÄ… już pewne podejrzenia, ale przyznajÄ…, że jest jeszcze za wczeÅ›nie o nich mówić. Bo na potwierdzenie hipotezy nie ma jeszcze twardych dowodów. BÄ™dziemy wiÄ™c czekać razem z nimi.

Ponury, owÅ‚osiony i tylko chrzÄ…kaÅ‚? Nieprawda. Okazuje siÄ™, że neandertalczyk używaÅ‚ odzieży, wytwarzaÅ‚ biżuteriÄ™, umiaÅ‚ rozniecać ogieÅ„ i korzystaÅ‚ z różnych narzÄ™dzi

Przez lata uksztaÅ‚towaÅ‚ siÄ™ obraz neandertalczyka jako ponurego, owÅ‚osionego maÅ‚poluda, który potrafiÅ‚ jedynie pochrzÄ…kiwać.

W Å›wietle najnowszych badaÅ„ ten portret Homo neanderthalensis jest caÅ‚kowicie faÅ‚szywy. Bo co prawda osobniki tego gatunku byÅ‚y krÄ™pe, miaÅ‚y niskie, przesuniÄ™te do tyÅ‚u czoÅ‚o, silnie rozwiniÄ™te Å‚uki nadoczodoÅ‚owe, co upodabniaÅ‚o ich czaszkÄ™ do czaszek maÅ‚p czÅ‚ekoksztaÅ‚tnych. Ale uwagÄ™ zwracajÄ… ich ogromne oczodoÅ‚y, Å›wiadczÄ…ce o tym, że ich oczy, przysÅ‚oniÄ™te wysuniÄ™tymi brwiami, byÅ‚y naprawdÄ™ ogromne. A co wiÄ™cej, wielkość puszki mózgowej (wiÄ™kszej niż u Homo sapiens) dowodzi, że miaÅ‚y duży mózg. Pewnie wiÄ™kszy od naszego.
Na podstawie odnalezionych czaszek i innych koÅ›ci udaÅ‚o siÄ™ odtworzyć jego sylwetkÄ™ i rysy twarzy. Åšredni osobnik mÄ™ski miaÅ‚ okoÅ‚o 160-170 centymetrów wzrostu. Kobiety byÅ‚y niższe i ich wzrost raczej nie przekraczaÅ‚ 160 cm. Trzy lata temu hiszpaÅ„scy genetycy stwierdzili, że przynajmniej niektórzy osobnicy tego gatunku byli rudzi i mieli bardzo jasnÄ… karnacjÄ™. Jeszcze wiÄ™kszÄ… sensacjÄ… okazaÅ‚ siÄ™ odkryty u nich gen, majÄ…cy postać podobnÄ… do genu wspóÅ‚czesnych ludzi, który dotÄ…d jako jedyny zostaÅ‚ powiÄ…zany z umiejÄ™tnoÅ›ciÄ… mówienia
 Neandertalczyk żyÅ‚ od ok. 250 do 30 tysiÄ™cy lat temu. ZamieszkiwaÅ‚ EuropÄ™ i wybrzeża Morza Åšródziemnego. SzczÄ…tki neandertalskiego czÅ‚owieka odkryto po raz pierwszy w 1856 w Neanderthal, w pobliżu Düsseldorfu (Niemcy). Ale wiadomo już, że w pewnych enklawach udaÅ‚o mu siÄ™ przetrwać kilka tysiÄ™cy lat dÅ‚użej. W jaskini na Gibraltarze znaleziono szczÄ…tki neandertalczyków sprzed 23 tysiÄ™cy lat.
Neandertalczyk prawdopodobnie ewoluował z Homo heidelbergensis lub formy z nim blisko spokrewnionej.

Neandertalczycy rozprzestrzenili siÄ™ po Europie (z wyjÄ…tkiem pokrytej lodowcem Skandynawii) i na Bliskim Wschodzie. Do niedawna uważano, że wÅ‚aÅ›ciwie nigdzie wiÄ™cej nie można byÅ‚o ich spotkać, choć nieliczne Å›lady wskazujÄ… na obecność podobnych form w poÅ‚udniowej Syberii i póÅ‚nocnej Afryce.

W 1938 w jaskini Teszik Tasz, w pobliżu Samarkandy, odkopano fragmenty szkieletu mÅ‚odego neandertalczyka, w tym 150 fragmentów koÅ›ci skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ na kompletnÄ… czaszkÄ™. PowiÄ™kszyÅ‚o to znany obszar zamieszkiwania tego gatunku i dowiodÅ‚o, że zamieszkiwaÅ‚ również wysokie góry. Jednak odkrycia z 2001 i 2007 roku, tj. wykopaliska w Mamontowaja Kuria w górach Uralu u wybrzeży Morza Arktycznego oraz w jaskini OkÅ‚adnikowej w górach AÅ‚taj, wspomagane zaawansowanymi badaniami genetycznymi, sugerujÄ…, że zakres wystÄ™powania neandertalczyka byÅ‚ znacznie wiÄ™kszy.

W okresie dużych wahaÅ„ klimatycznych wykazywali przystosowania do zimnego klimatu. Prawdopodobnie w tym czasie, dla ochrony od zimna, zaczÄ™li używać odzieży, a nawet biżuterii. Neandertalski czÅ‚owiek uprawiaÅ‚ myÅ›listwo i zbieractwo, potrafiÅ‚ rozniecać ogieÅ„. UżywaÅ‚ narzÄ™dzi wykonanych z kamienia, drewna i koÅ›ci. PraktykowaÅ‚ ceremonialny pochówek zmarÅ‚ych. Szkielety zwierzÄ…t znajdowane wraz z ludzkimi szczÄ…tkami mogÄ… być Å›ladami obrzÄ™dów rytualnych, interpretowanych niekiedy jako prymitywne formy religijne.

Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Dreźnie przebadali kolagen z koÅ›ci neandertalczyków. Stwierdzili, że zawarte w nim izotopy wskazujÄ…, że gÅ‚ównym pożywieniem tych homonidów byÅ‚y duże zwierzÄ™ta: mamuty, żubry czy renifery. Dieta Homo sapiens byÅ‚a bardziej zróżnicowana, zawieraÅ‚a na przykÅ‚ad ryby. Nie miaÅ‚ kÅ‚opotów ze znalezieniem jedzenia, gdy zabrakÅ‚o w okolicy wielkich ssaków. Neandertalczycy natomiast mogli mieć w takiej sytuacji poważne kÅ‚opoty ze zdobyciem odpowiednich iloÅ›ci pożywienia.

Do tej pory trwajÄ… spory o neandertalczyka wÅ›ród przodków czÅ‚owieka wspóÅ‚czesnego. PoczÄ…tkowo uważano, że byÅ‚ odrÄ™bnym, spokrewnionym z czÅ‚owiekiem, rozumnym gatunkiem. Obecnie wiÄ™kszość badaczy uznaje go za podgatunek Homo sapiens.


Nauka dysponuje dużą liczbÄ… szczÄ…tków pochodzÄ…cych od ponad 400 neandertalczyków. DziÄ™ki temu jest najlepiej opisanym hominidem. Jego szczÄ…tki znaleziono w Hiszpanii, Francji, WÅ‚oszech, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Izraelu, Iraku, Portugalii, Rumunii. A ostatnio w Polsce.