Testy diagnostyczne

Humor z zeszytów

Kontakt

Przekazanie autorskich materiaÅ‚ów dydaktycznych do Biblioteki Szkolnej.

Przez caÅ‚y okres trwania stażu przekazywaÅ‚am do Biblioteki Szkolnej materiaÅ‚y dydaktyczne: scenariusze zajęć, referaty i artykuÅ‚y, które sÅ‚użyÅ‚y nauczycielom i uczniom jako pomoc dydaktyczna. WÅ›ród materiaÅ‚ów znalazÅ‚y siÄ™ szczególnie cenne opracowania dla uczniów klas maturalnych przygotowujÄ…cych siÄ™ do egzaminu maturalnego z wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie i historii.

Do biblioteki oddaÅ‚am nastÄ™pujÄ…ce pozycje: 

1. „Czy warto organizować w szkole DzieÅ„ Europejski?” – artykuÅ‚, w którym, jako opiekun Szkolnego Klubu Europejskiego, zamieszczam wÅ‚asne przemyÅ›lenia dotyczÄ…ce organizacji Dnia Europejskiego w szkole oraz uzasadniam celowość tego typu imprez szkolnych. WskazujÄ™ w nim na walory poznawcze i wychowawcze tej imprezy oraz okazjÄ™, jakÄ… stwarza ona do ksztaÅ‚towania i doskonalenia różnych pożądanych wartoÅ›ci i postaw wÅ›ród uczniów. Ten referat może być szczególnie cenny dla nauczycieli – humanistów, jak też opiekunów SKE.

2.”Wprowadzenie treÅ›ci nauczania dotyczÄ…cych zasady suwerennoÅ›ci na lekcjach wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie w szkole ponadgimnazjalnej” artykuÅ‚, który zawiera caÅ‚ość materiaÅ‚u nauczania dotyczÄ…cego zasady suwerennoÅ›ci narodu jako fundamentalnej zasady demokracji wraz z bibliografiÄ… przedmiotu. Obok treÅ›ci teoretycznych zamieÅ›ciÅ‚am tutaj w ujÄ™ciu chronologicznym najwartoÅ›ciowsze teksty źródÅ‚owe, w których zawarto tÄ™ zasadÄ™ oraz propozycje metod pracy z tymi tekstami na lekcji wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie. Podane rozwiÄ…zania metodyczne sÄ… przeze mnie stosowane z pozytywnym efektem i godne polecenia innym nauczycielom oraz uczniom, zwÅ‚aszcza stojÄ…cym przed egzaminem maturalnym.

3. „Realizacja treÅ›ci programowych w zakresie kultury europejskiej na lekcjach wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie w szkole ponadgimnazjalnej” – publikacja, która powstaÅ‚a w czasie studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie. Zamieszczam tutaj informacje dotyczÄ…ce skÅ‚adników i filarów kultury europejskiej, uzasadniam, że kultura europejska jest prawdziwym konglomeratem kulturowym. WskazujÄ™ na dziedzictwo starożytnoÅ›ci, judaizmu i chrzeÅ›cijaÅ„stwa w kulturze europejskiej. Do rozważaÅ„ teoretycznych doÅ‚Ä…czone sÄ… także przykÅ‚adowe scenariusze lekcji z szerokÄ… gamÄ… metod aktywizujÄ…cych ucznia. Jest to pozycja cenna dla nauczycieli także innych przedmiotów, nie tylko uczÄ…cych wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie, jak również dla uczniów, pragnÄ…cych poszerzyć swÄ… wiedzÄ™ w tym zakresie i przygotowujÄ…cych siÄ™ do matury. CaÅ‚oÅ›ci dopeÅ‚nia wyczerpujÄ…ca bibliografia przedmiotu.

4.„Realizacja treÅ›ci programowych w zakresie polityki kulturalnej Unii Europejskiej na lekcjach wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie w szkole ponadgimnazjalnej” – publikacja, która również powstaÅ‚a w czasie studiów podyplomowych w zakresie wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie. Zawarto tu tematykÄ™ dotyczÄ…cÄ… istoty, podstaw prawnych, zasad i celów polityki kulturalnej Unii Europejskiej. Omówiono programy i inicjatywy kulturalne Unii Europejskiej. Do rozważaÅ„ teoretycznych doÅ‚Ä…czone sÄ… także przykÅ‚adowe scenariusze lekcji z wykorzystaniem metod aktywizujÄ…cych ucznia na lekcji. Jest to pozycja cenna dla nauczycieli przedmiotu, opiekunów SKE, jak również dla uczniów, pragnÄ…cych poszerzyć swÄ… wiedzÄ™ w tym zakresie i przygotowujÄ…cych siÄ™ do matury. CaÅ‚oÅ›ci dopeÅ‚nia wyczerpujÄ…ca bibliografia przedmiotu.

5.”Partie chrzeÅ›cijaÅ„skie w Europie – geneza, przemiany, wspóÅ‚czesność” – publikacja koncentrujÄ…ca siÄ™ na chrzeÅ›cijaÅ„skiej demokracji jako ruchu ideowym i spoÅ‚eczno- politycznym. Zawiera omówienie podstawowych zaÅ‚ożeÅ„ programowych partii chrzeÅ›cijaÅ„skich w Europie, w tym ich wartoÅ›ci Å›wiatopoglÄ…dowych, poglÄ…dów politycznych i gospodarczych. Opisuje wspóÅ‚czesne partie chrzeÅ›cijaÅ„skie na kontynencie europejskim i ich dziaÅ‚alność. CaÅ‚oÅ›ci dopeÅ‚nia wyczerpujÄ…ca bibliografia przedmiotu. Pozycja ta poszerzajÄ…ca materiaÅ‚ nauczania z wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie dotyczÄ…cy partii politycznych jest szczególnie cenna dla uczniów, którzy przygotowujÄ… siÄ™ do egzaminu maturalnego z wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie w zakresie rozszerzonym.

6. „Pielgrzymi polscy w Ziemi ÅšwiÄ™tej w latach 1350-1450” – artykuÅ‚ opublikowany w periodyku „Peregrinus Cracoviensis” zeszyt 4, rok 1996 jako pokÅ‚osie mojej pracy badawczej w okresie studiów magisterskich na Uniwersytecie JagielloÅ„skim i zaprezentowany na studenckiej sesji pielgrzymkowej w 1995 roku. Zawarto tu przeglÄ…d polskich pielgrzymek od poÅ‚owy XIV do poÅ‚owy XV wieku z uwzglÄ™dnieniem ich organizacji, tras i przebiegu podróży. Zawiera mapy tematyczne i bibliografiÄ™ przedmiotu. Pozycja cenna dla nauczycieli – humanistów i uczniów przygotowujÄ…cych siÄ™ do egzaminu maturalnego z historii w zakresie rozszerzonym.

7.”Pielgrzymka Jana DÅ‚ugosza do Ziemi ÅšwiÄ™tej w 1450 roku” – artykuÅ‚ wzbogacajÄ…cy naszÄ… wiedzÄ™ o życiu i dziaÅ‚alnoÅ›ci wybitnego historyka o mniej znany epizod z jego życia, a mianowicie odbytÄ… przez niego pielgrzymkÄ™ do Ziemi ÅšwiÄ™tej - Jerozolimy i Betlejem. Zawiera informacje o organizacji wyprawy, trasie podroży i jej efektach. Pozycja cenna dla zainteresowanych nauczycieli i uczniów.

8. „Kontrakt z uczniami w szkole ponadgimnazjalnej” – artykuÅ‚ zawiera moje wÅ‚asne przemyÅ›lenia i doÅ›wiadczenia dotyczÄ…ce zawierania kontraktów z uczniami i ich realizacji. PodajÄ™ tu przykÅ‚adowy i sprawdzony w praktyce kontrakt, który stosujÄ™ od kilku lat na lekcjach historii i wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie. Pozycja przydatna dla nauczycieli wszystkich przedmiotów.

Do biblioteki przekazaÅ‚am również stworzone przeze mnie dokumenty niezbÄ™dne w prawidÅ‚owej realizacji procesu dydaktyczno –wychowawczego:

9.” Przedmiotowy System Oceniania z historii w liceum profilowanym i technikum”.

10.„Program zajęć fakultatywnych z historii dla uczniów przygotowujÄ…cych siÄ™ do egzaminu maturalnego”.

11. Scenariusz akademii szkolnej z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

UtrzymywaÅ‚am również staÅ‚y kontakt z BibliotekÄ… SzkolnÄ… w zakresie doradztwa i propozycji zakupu książek, podrÄ™czników i aktualizacji pozycji bibliotecznych z dziedziny historii.

 

Przekazanie materiaÅ‚ów do biblioteki szkolnej daÅ‚o mi satysfakcjÄ™ z możliwoÅ›ci podzielenia siÄ™ z innymi nauczycielami swojÄ… wiedzÄ… i dorobkiem powstaÅ‚ym w trakcie studiów oraz w trakcie pracy zawodowej. UdostÄ™pnione materiaÅ‚y mogÄ… zostać w caÅ‚oÅ›ci lub fragmentach wykorzystane przez nauczycieli – humanistów czy też nauczycieli innych przedmiotów w ich pracy dydaktycznej.

Z dostÄ™pnych materiaÅ‚ów korzystajÄ… uczniowie naszej szkoÅ‚y, co rozwija ich zainteresowania, podnosi ilość i jakość wiedzy przedmiotowej. Szczególne korzyÅ›ci odnieÅ›li moi uczniowie z klas maturalnych przygotowujÄ…cy siÄ™ do egzaminów maturalnych z historii i wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie w zakresie rozszerzonym. Zapoznali siÄ™ z moimi materiaÅ‚ami w drodze pracy wÅ‚asnej i poszerzyli swÄ… wiedzÄ™ w zakresie kultury europejskiej, polityki kulturalnej Unii Europejskiej, partii chrzeÅ›cijaÅ„skich wspóÅ‚czesnej Europy czy też Å›redniowiecznych pielgrzymek.

Podejmowane w tym zakresie działania przyczyniły się do poszerzenia oferty edukacyjnej szkoły i podniesienia jakości jej pracy.

 

Biblioteka Szkolna dysponuje wartoÅ›ciowÄ… ofertÄ… pozycji z dziedziny historii, w tym najnowszych opracowaÅ„ naukowych i popularnonaukowych. Posiada też w swoich zbiorach szerokÄ… gamÄ™ podrÄ™czników do nauczania historii różnych wydawnictw.