Testy diagnostyczne

Humor z zeszytów

Kontakt

Jak leczono w starożytności?

 

 

Brytyjscy naukowcy prześwietlają egipskie mumie i rozszyfrowują zwoje papirusu. Ich wniosek: medycyna powstała nad Nilem.

 

- Ten mÅ‚ody mężczyzna miaÅ‚ pecha – mówi Rosalie David wyjmujÄ…c ostrożnie czaszkÄ™ z kartonowego pudeÅ‚ka. - ZostaÅ‚ zÅ‚ożony do grobu wraz ze zmarÅ‚ym faraonem.

Niemal pięć tysiÄ™cy lat temu w starożytnym Egipcie sÅ‚użyÅ‚ na dworze króla. ByÅ‚o to w czasach, kiedy nie wymyÅ›lono jeszcze maÅ‚ych kamiennych posążków, które później skÅ‚adano symbolicznie, aby posÅ‚ugiwaÅ‚y zmarÅ‚emu w królestwie zmarÅ‚ych. - Dlatego sÅ‚użący musieli towarzyszyć swojemu panu w drodze w zaÅ›wiaty – mówi David.

Brytyjska egiptolog zbadaÅ‚a szczÄ…tki mÅ‚odego mężczyzny. Nie znalazÅ‚a żadnych Å›ladów przemocy, także na zdjÄ™ciach rentgenowskich. - Mężczyzna zostaÅ‚ zÅ‚ożony w grobie obok sarkofagu króla w miejscowoÅ›ci Abydos 500 kilometrów na poÅ‚udnie od Kairu – donosi David. Badaczka chce dowiedzieć siÄ™, czy nie zostaÅ‚ otruty.

Rosalie David, lat 62, jest dyrektorem centrum badawczego KNH Centre for Biomedical Egyptology na Uniwersytecie w Manchesterze. W odpowiednio schÅ‚odzonych pomieszczeniach skÅ‚adowane sÄ… tutaj liczne szkielety i mumie. Naukowcy przeÅ›wietlajÄ… je, obcinajÄ… wÅ‚osy, pobierajÄ… próbki z organów wewnÄ™trznych, koÅ›ci i zÄ™bów, żeby przeprowadzić testy immunologiczne i przeanalizować materiaÅ‚ genetyczny. KNH jest jedynym na Å›wiecie instytutem, który ma w swojej ofercie programowej studia z zakresu egiptologii biomedycznej.

- Klasyczna archeologia, literatura i sztuka ukazujÄ… starożytnych Egipcjan w taki sposób, w jaki chÄ™tnie by ich widziaÅ‚ wspóÅ‚czesny czÅ‚owiek: jako mÅ‚odych i uÅ›miechniÄ™tych. Ale to nie daje peÅ‚nego obrazu – mówi David.

- JeÅ›li ktoÅ› chce dowiedzieć siÄ™, jak żyli ludzie w tamtych czasach, musi zobaczyć ich ciaÅ‚a i zapoznać siÄ™ z ówczesnymi tradycjami medycznymi – mówi David. W ten sposób udaÅ‚o siÄ™ wyjaÅ›nić wiele historycznych nieÅ›cisÅ‚oÅ›ci m.in. ”że Egipcjanie leczyli ludzi przy pomocy magicznych zaklęć, a wspóÅ‚czesnÄ… medycynÄ™ wynaleźli dopiero Grecy”. - To nieprawda. To wÅ‚aÅ›nie Grecy uczyli siÄ™ medycyny od Egipcjan – mówi David.

Na dwunastu zwojach papirusowych zachowaÅ‚y siÄ™ notatki na temat sztuki medycznej, których autorami sÄ… nauczyciele Hipokratesa. Pisma powstaÅ‚y miÄ™dzy rokiem 1820 i 250 p.n.e. Wprawdzie znajdujÄ… siÄ™ w nich liczne zaklÄ™cia choćby przeciw katarowi, ale sÄ… też w nich opisy przypadków, zalecenia lecznicze i ponad 200 receptur na lekarstwa. Medyczne papirusy byÅ‚y odkrywane w Å›wiÄ…tyniach, grobach lub miejskich archiwach.

Dla egiptologów ten historyczno-medyczny skarb pozostawaÅ‚ przez dÅ‚ugi czas zagadkowy. Hieroglify zazwyczaj tÅ‚umaczy siÄ™ odgadujÄ…c znaczenie wyrazów z kontekstu i porównujÄ…c je z analogicznymi tekstami. W przypadku papirusów medycznych jest to jednak trudne, gdyż wiele pojęć, na przykÅ‚ad nazwy okreÅ›lonych zióÅ‚ leczniczych lub mineraÅ‚ów, pojawiajÄ… siÄ™ tylko raz. Do tego bardzo czÄ™sto umiejscowione sÄ… nie w zdaniu, lecz wymienione w zestawieniach. WÅ›ród egiptologów nie ma zgody co do prawidÅ‚owego tÅ‚umaczenia jednej trzeciej opisanych skÅ‚adników receptur.

David wraz z zespoÅ‚em skompletowaÅ‚a tysiÄ…c receptur i sprawdzaÅ‚a każde sporne pojÄ™cie pod wzglÄ™dem jego zasadnoÅ›ci. Czy dana roÅ›lina rosÅ‚a w ogóle wtedy w Egipcie? Czy istniaÅ‚y szlaki handlowe, dziÄ™ki którym mogÅ‚a zostać dostarczona do Egiptu? NastÄ™pnym krokiem byÅ‚o sprawdzenie receptur pod wzglÄ™dem ich farmakologicznej skutecznoÅ›ci.

W taki sposób naukowcom udaÅ‚o siÄ™ rozszyfrować 284 roÅ›linnych, zwierzÄ™cych i mineralnych skÅ‚adników. 706 receptur udaÅ‚o siÄ™ caÅ‚kowicie lub w znacznej części przetÅ‚umaczyć. Wynik byÅ‚ zaskakujÄ…cy. PoÅ‚owa skÅ‚adników jest używana nadal w medycynie, choć po części w formie syntetycznej.

Najwidoczniej Egipcjanie doskonale wiedzieli, w jaki sposób wyekstrahować skÅ‚adnik, czy da siÄ™ go Å‚atwiej rozpuÅ›cić w wodzie czy alkoholu, w jakich dawkach go podawać i jak go aplikować. Dwie trzecie receptur byÅ‚o pod wzglÄ™dem leczniczym skuteczne.

Co przepisywali egipscy medycy? IstniaÅ‚y przeciwbakteryjne maÅ›ci z żywicy, miodu i metali, które nakÅ‚adano na otwarte rany. W chorobach reumatycznych lekarze podawali szafran i seler, w przypadku zaparć olej rycynowy, na wzdÄ™cia pomagaÅ‚y kmin rzymski i kolendra, w przypadku tasiemca stosowano ekstrakt z korzenia granatowca. - Pacjentom chorujÄ…cym na migrenÄ™ zalecano okÅ‚adanie gÅ‚owy miÄ™sem martwego suma – mówi David. Ta metoda należy do ”tych, które trudno jest racjonalnie wyjaÅ›nić”. Podobnie jak ta, gdzie przy rzadkich wÅ‚osach zalecano kÅ‚adzenie liÅ›ci saÅ‚aty na gÅ‚owÄ™, które miaÅ‚yby stymulować porost wÅ‚osów.

Mimo że Egipcjanie nie znali narkozy, lekarze próbowali swoich siÅ‚ również w sztuce chirurgii. Chore organy byÅ‚y amputowane i w miarÄ™ możliwoÅ›ci zastÄ™powane nowymi. Badacze znaleźli dowody na to, że sztuczne palce u nóg, znalezione w mumiach, byÅ‚y noszone przez wÅ‚aÅ›ciciela jeszcze za jego życia. ByÅ‚yby to pierwsze na Å›wiecie protezy.

I jeszcze jedna rzecz, która zostaÅ‚a wynaleziona nad Nilem ponad 4000 lat temu – zapobieganie ciąży. - Nie sprawdziliÅ›my jednak ten metody – mówi David uÅ›miechajÄ…c siÄ™. - ByÅ‚oby to chyba zbyt trudne.

Lepka substancja, która dziÄ™ki swojej kwasowoÅ›ci przypuszczalnie zabijaÅ‚a plemniki, byÅ‚a odpowiednio ksztaÅ‚towana, suszona i wprowadzana do macicy kobiety podobnie jak krążek domaciczny – a byÅ‚y to odchody krokodyla.