Testy diagnostyczne

Humor z zeszytów

Kontakt

Jako nauczyciel historii rokrocznie jestem odpowiedzialna za zorganizowanie i realizację szkolnych akademii rocznicowych upamiętniających ważne momenty w dziejach narodu polskiego i państwowości polskiej.

W kolejnych latach począwszy od roku szkolnego 2004/2005 przygotowałam i zaprezentowałam na forum szkoły akademie z okazji Narodowego Święta Niepodległości upamiętniające rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

Data 11 listopada 1918 roku zajmuje w Å›wiadomoÅ›ci Polaków niezwykÅ‚e miejsce. Oto po 123 latach niewoli, wykorzystujÄ…c sprzyjajÄ…ce okolicznoÅ›ci, nasz kraj znów wolny pojawiÅ‚ siÄ™ z powrotem na mapie Europy i Å›wiata, a naród polski ujarzmiany dotÄ…d przez zaborców, cieszyÅ‚ siÄ™ swobodÄ…. PrzywiÄ…zanie do tej, co nie zginęła, pozwoliÅ‚o wychodzić Polakom z najtrudniejszych opresji, stawiać czoÅ‚o poważnym problemom polskiej egzystencji narodowej.

Zgodnie z tradycjÄ… i ceremoniaÅ‚em szkoÅ‚y corocznie odbywajÄ… siÄ™ w Zespole SzkóÅ‚ Odzieżowych Stylizacji i UsÅ‚ug uroczyste akademie z okazji rocznicy odzyskania przez PolskÄ™ niepodlegÅ‚oÅ›ci z udziaÅ‚em caÅ‚ej spoÅ‚ecznoÅ›ci szkolnej. Co roku opracowujÄ™ montaż sÅ‚owno-muzyczny i sprawujÄ™ pieczÄ™ nad przygotowaniami do akademii, a potem jej przebiegiem.

Przygotowane widowiska sÅ‚owno-muzyczne przypominajÄ… okolicznoÅ›ci utraty wolnoÅ›ci przez nasz kraj, krÄ™te drogi Polaków do niepodlegÅ‚oÅ›ci w czasie 123 lat niewoli, poczÄ…wszy od 1772 roku, przez walki powstaÅ„cze XIX wieku aż po upragniony dzieÅ„ 11 listopada 1918 roku. PrzedstawiajÄ… również niezÅ‚omnÄ… walkÄ™ narodu polskiego o zachowanie swojej Å›wiadomoÅ›ci narodowej, religii i obyczajów, pomimo intensywnej rusyfikacji i germanizacji stosowanej przez zaborców. Narracja przeplatana patriotycznymi wierszami, znanymi pieÅ›niami i piosenkami powstaÅ„czymi oraz legionowymi oddaje w peÅ‚ni atmosferÄ™ tamtych czasów. Apel zmusza również do refleksji na temat wolnoÅ›ci – wartoÅ›ci bezcennej dla istnienia i trwania każdego narodu. Celem akademii jest nie tylko ukazanie żmudnych dróg Polaków do niepodlegÅ‚oÅ›ci, ale też ksztaÅ‚towanie uczuć patriotycznych i dumy narodowej, budzenie szacunku i przywiÄ…zania dla tradycji 11 listopada, wzbudzenie poszanowania dla wartoÅ›ci, o jakie walczyli nasi dziadowie i ojcowie.

W roku szkolnym 2005/2006 przygotowaÅ‚am i zaprezentowaÅ‚am również akademiÄ™ z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku (w kolejnych latach ze wzglÄ™dów organizacyjnych, z uwagi na wykorzystanie sali gimnastycznej na egzaminy maturalne, podjÄ™to decyzjÄ™ o rezygnacji z tych akademii i przestano je ujmować w kalendarzu imprez szkolnych).

    Moje zadania w tym zakresie polegajÄ… na:

  • Opracowaniu scenariusza montażu sÅ‚owno – muzycznego,

  • Doborze okolicznoÅ›ciowych wierszy i pieÅ›ni patriotycznych,

  • Doborze uczniów – recytatorów i wokalistów,

  • Sprawowaniu pieczy nad przygotowaniem uczniów do wystÄ™pu,

  • WspóÅ‚pracy z nauczycielami informatyki (nagÅ‚oÅ›nienie sali gimnastycznej) i przedmiotów zawodowych (oprawa plastyczna akademii).

  • Czuwaniu nad sprawnym i prawidÅ‚owym przebiegiem uroczystoÅ›ci.

 


Scenariusze akademii szkolnych zamieszczam w podstronie "Scenariusze"