Testy diagnostyczne

Humor z zeszytów

Kontakt

Tajemnicza śmierć Napoleona: otrucie czy rak żołądka

 Po prawie 200 latach od Å›mierci Napoleona odkryto nowe dowody na to, iż nie zostaÅ‚ otruty arszenikiem a zmarÅ‚ z powodu zaawansowanego raka żoÅ‚Ä…dka.

 

Po pokonaniu wojsk francuskich w bitwie pod Waterloo (terytorium obecnej Belgii) 18 czerwca 1815 roku francuski Napoleon Bonaparte. Fot. Akpacesarz zostaÅ‚ internowany na wyspÄ™ Åšw. Heleny na poÅ‚udniowym Atlantyku. PrzebywaÅ‚ tam do koÅ„ca swoich dni. ZmarÅ‚ 5 maja 1821 roku o godzinie 17.49, w wieku 52 lat. UmierajÄ…c, zdoÅ‚aÅ‚ jeszcze wyszeptać: "wódz naczelny".

Od lat gÅ‚owiono siÄ™ nad przyczynÄ… jego Å›mierci i przedstawiano różne wersje. Najbardziej powszechne byÅ‚o mniemanie, że cesarz Francji zostaÅ‚ otruty arszenikiem, znaleziono go bowiem w jego wÅ‚osach w roku 1961, co wywoÅ‚aÅ‚o przypuszczenia o jego otruciu. Nie byÅ‚o to zresztÄ… dziwne. Bonaparte, po ucieczce z Elby, na której przebywaÅ‚ przymusowo w latach 1814-1815 próbowaÅ‚ ponownie przejąć wÅ‚adzÄ™, co mogÅ‚o zachwiać nowym ukÅ‚adem siÅ‚ na Starym Kontynencie. Wielu osobom zależaÅ‚o wiÄ™c, by Napoleon I zniknÄ…Å‚ na zawsze ze sceny politycznej.

Nowe dowody

DziÄ™ki nowym źródÅ‚om (raporty z autopsji, historia chorób rodzinnych, wspomnienia naocznych Å›wiadków oraz lekarza cesarza), opierajÄ…c siÄ™ na wspóÅ‚czesnej wiedzy medycznej, naukowcy doszli do wniosku, iż bezpoÅ›redniÄ… przyczynÄ… Å›mierci byÅ‚o krwawienie z przewodu pokarmowego. 

 

– Ta analiza wskazuje, że nawet jeżeli cesarz zostaÅ‚by uwolniony lub uciekÅ‚ z wyspy, jego Å›miertelna choroba uniemożliwiÅ‚by mu granie dalszej gÅ‚ównej roli na scenie europejskiej historii" mówi szef badaÅ„, Robert Genta z Uniwersytetu Texas Southwestern. – Nawet dziÅ›, majÄ…c dostÄ™p do zaawansowanych metod chirurgicznych i chemioterapii, pacjenci z żoÅ‚Ä…dkowym rakiem w tak zaawansowanym stadium jak Napoleon, majÄ… mizerne rokowania na przeżycie."

Podczas sekcji zwÅ‚ok odkryto dwa wielkie wrzody żoÅ‚Ä…dka. Jeden duży ograniczyÅ‚ siÄ™ tylko do żoÅ‚Ä…dka, drugi (mniejszy) rozciÄ…gaÅ‚ siÄ™ od Å›ciany żoÅ‚Ä…dka aż do wÄ…troby. Genta i jego koledzy porównali ich opisy ze wspóÅ‚czesnymi zdjÄ™ciami (50 Å‚agodnych wrzodów i 50 nowotworów), stwierdzajÄ…c, że rany cesarza sÄ… rakowate. Bonaparte, wedÅ‚ug pracowników naukowych, byÅ‚ poważnie chory, wystÄ™powaÅ‚y już przerzuty na inne organa. Nawet leczony w naszych czasach przeżyÅ‚by najwyżej rok – mówi Genta.

Choć ojciec cesarza, a także brat Lucjan i siostra Paulina, zmarli również na raka żoÅ‚Ä…dka, choroba Napoleona powstaÅ‚a w wyniku infekcji bakteryjnej, która doprowadziÅ‚a do owrzodzenia. PrzyczynÄ… choroby mogÅ‚o być prawdopodobnie spożywanie dużej iloÅ›ci żywnoÅ›ci konserwowanej solÄ… i maÅ‚a ilość Å›wieżych warzyw i owoców a to zwiÄ™kszaÅ‚o ryzyko zachorowania na raka żoÅ‚Ä…dkowego.

Więcej informacji można przeczytać w naukowym piśmie wydanym w styczniu tego roku Nature Clinical Practice Gastroenterology & Hepatology .